מחווה לנורי בילגה ג'יילן בסינמטקים ברחבי הארץ

לרגל ההפצה המסחרית המאוחרת של סרטו המהולל "היו זמנים באנטוליה", יקרינו הסינמטקים גם את חמשת הפנינים הקודמות פרי עטו של מי שנחשב לבמאי הטורקי הגדול של זמננו

אבנר שביט
20/07/2012

בשורות טובות לשוחרי הקולנוע בישראל: הסינמטקים ברחבי הארץ יקיימו במהלך אוגוסט מחווה לבמאי הטורקי נורי בילגה ג'יילן, מן היוצרים העכשוויים המוערכים באירופה ובעולם בכלל.

המחווה תתקיים לרגל הפצתו המסחרית של סרטו האחרון, "היו זמנים באנטוליה", שכבר הוקרן ב-2011 בפסטיבלים של ירושלים ושל חיפה, ועתה מגיע לשאר האולמות באיחור אופנתי. נוסף לפנינה זו פרי עטו, יוקרנו במסגרתה גם חמשת הסרטים העלילתיים הארוכים שביים מאז החל לפעול בסוף שנות התשעים.

הכוונה היא ל"שלושה קופים", סרטו הלפני-אחרון והיחיד עד כה שהופץ מסחרית בישראל, וכן "קאסאבה", "ענני ירח מאי", "מרוחק" ו"עונות השנה" – רובן ככולן יצירות שזכו בפרסים שונים ומשונים ברחבי העולם, וביססו את שמו של בילגה ג'יילן. בהמשך לכך, קיבל בפסטיבל קאן האחרון את העיטור היוקרתי מטעם איגוד הבמאים הצרפתי, המוענק לקולנוענים שיש להם חזון יצירתי ואמיץ במיוחד.

כיאה לסרטי איכות, כל השש הן יצירות ארוכות, איטיות ומהורהרות, העושות שימוש מיטיבי ביכולתו של הקולנוע לשקף רגשות פנימיים ונופים חיצוניים. לאור ערכן האסתטי הרב, המסך הגדול הוא הזירה הראויה היחידה לצפות בהן, והמחווה הזו תהיה הזדמנות חד-פעמית לעשות כך.

  • נורי בילג'ה ג'יילן

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully